مقالات آموزشی

انتخاب سوئیچ های مناسب برای کسب و کار کوچک شما

شناخت انواع سوئیچ های شبکه به شما کمک می کند تا راه حل مناسبی را برای هماهنگی با نیازهای در حال تغییر کسب و کار خود بیابید. همانطور که گزینه های خود را بررسی می کنید به دسته بندی سوئیچ ها و همچنین مزایای خاص سوئیچ فکر کنید.

 
انواع سوئیچ ها

سوئیچ های مدولار در مقابل سوئیچ های پیکربندی ثابت

Modular switches vs. fixed-configuration switches

 

دو دسته اصلی سوئیچ ها وجود دارد: پیکربندی مدولار و ثابت. در میان این دسته از سوئیچ های شبکه تنوع وجود دارد، اما تعریف اولیه هر کدام یکسان است.
 
 

سوئیچ های مدولار

Modular switches

سوئیچ های مدولار به شما امکان می دهند ماژول های توسعه را در صورت نیاز اضافه کنید و با تغییر نیازمندی های شبکه به شما انعطاف پذیری می دهد. ماژول های توسعه مختص برنامه کاربردی هستند و شامل مواردی برای فایروال، اتصال بی سیم یا تجزیه و تحلیل شبکه می شوند. همچنین ممکن است اینترفیس های اضافی، منابع تغذیه یا فن های خنک کننده را نیز در اختیار داشته باشند. این نوع سوئیچ بیشترین انعطاف را در اختیار شما قرار می دهد، اما با هزینه بالاتر.

 
سوئیچ های با پیکربندی ثابت

Fixed-configuration switches

سوئیچ‌های پیکربندی ثابت تعداد ثابتی از پورت‌ها را ارائه می‌کنند و معمولاً قابل ارتقا نیستند، که باعث می‌شود به طور کلی هزینه کمتری داشته باشند. سوئیچ های پیکربندی ثابت شامل سوئیچ های مدیریت نشده، سوئیچ های هوشمند و سوئیچ های مدیریت شده هستند.
 
سوئیچ های مدیریت نشده

Unmanaged switches

Unmanaged Switches Cisco 110 Series

سوئیچ های مدیریت نشده معمولاً برای ارائه اتصال اولیه استفاده می شوند. آنها به گونه ای طراحی شده اند که قابلیت اتصال و بازی را داشته باشند. هیچ پیکربندی مورد نیاز نیست سوئیچ های مدیریت نشده زمانی موثرتر هستند که فقط به سوئیچینگ و اتصال اولیه نیاز باشد. شما اغلب آنها را در شبکه های خانگی یا هر جا که فقط به چند پورت نیاز است، مانند روی میز، آزمایشگاه یا اتاق کنفرانس خواهید دید. برخی از سوئیچ‌های مدیریت‌نشده قابلیت‌های پیشرفته محدودی را ارائه می‌کنند، اما – همانطور که از نامش پیداست – این سوئیچ‌ها معمولاً قابل تغییر یا مدیریت نیستند.

 
سوئیچ های هوشمند

Smart switches

Smart Switches Cisco 250 Series

سوئیچ های هوشمند سوئیچ های هوشمند برخی از مدیریت و تقسیم بندی، کیفیت خدمات و قابلیت های امنیتی را ارائه می دهند، بنابراین می توانند جایگزین مقرون به صرفه ای برای سوئیچ های مدولار باشند. با این حال، آنها به اندازه سوئیچ های مدیریت شده مقیاس پذیر نیستند. این سوئیچ ها معمولاً در لبه یک شبکه بزرگ مستقر می شوند (در حالی که سوئیچ های مدیریت شده در هسته استفاده می شوند)، به عنوان زیرساخت برای شبکه های کوچکتر یا برای شبکه های کم پیچیدگی.
 
 
سوئیچ های مدیریت شده

Managed switches

Managed Switches Cisco 550X Series

 

در میان سوئیچ‌های پیکربندی ثابت، سوئیچ‌های مدیریت شده برای ارائه جامع‌ترین مجموعه از ویژگی‌ها برای ارائه بهترین تجربه برنامه، بالاترین سطوح امنیت، دقیق‌ترین کنترل و مدیریت شبکه و بیشترین مقیاس‌پذیری طراحی شده‌اند. در نتیجه، سوئیچ های مدیریت شده معمولاً به عنوان سوئیچ های تجمع/دسترسی در شبکه های بسیار بزرگ یا به عنوان سوئیچ های اصلی در شبکه های کوچکتر مستقر می شوند. سوئیچ های مدیریت شده گران ترین گزینه سوئیچ های پیکربندی ثابت هستند و در سازمان هایی با شبکه های بزرگ یا در حال رشد رایج ترین هستند.
 
 
ویژگی های سوئیچ
چهارویژگی سوئیچ که باید در نظر داشته باشید علاوه بر ارزیابی دسته‌های سوئیچ، باید سرعت سوئیچ شبکه، تعداد پورت‌ها، ویژگی‌های برق از طریق اترنت و قابلیت‌های انباشتگی را نیز در نظر بگیرید.
 
1. سرعت سوئیچ
سوئیچ ها در توان یا سرعت های مختلف در دسترس هستند، سرعت انتقال داده ها بر حسب مگابیت در ثانیه (Mbps). به عنوان مثال، سوئیچ‌های پیکربندی ثابت می‌توانند اترنت سریع (10/100 مگابیت در ثانیه)، اترنت گیگابیتی (10/100/1000 مگابیت در ثانیه)، ده گیگابیت (10/100/1000/10000 مگابیت در ثانیه) و حتی 40/100 گیگابیت در ثانیه (گیگابیت‌ها) ارائه دهند. در هر ثانیه سرعت سوئیچ انتخابی شما به نوع توان عملیاتی مورد نیاز شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به طور منظم نیاز به جابجایی فایل های داده بزرگ دارید، باید یک سوئیچ اترنت گیگابیتی را در نظر بگیرید.
2. تعداد پورت ها
همانطور که در مورد سرعت سوئیچ وجود دارد، تعداد پورت های موجود در یک سوئیچ می تواند متفاوت باشد. هرچه تجارت کوچک شما بزرگتر باشد و کاربران شبکه بیشتری داشته باشید، به پورت های بیشتری نیاز خواهید داشت. سوئیچ های پیکربندی ثابت معمولاً با پنج، هشت، 10، 16، 24، 28، 48 یا 52 پورت در دسترس هستند.
3. قدرت از طریق اترنت (PoE) در مقابل غیر PoE
PoE به شما امکان می‌دهد دستگاهی مانند تلفن IP، دوربین نظارتی یا نقطه دسترسی بی‌سیم را از طریق کابلی که برای ترافیک داده استفاده می‌شود، تغذیه کنید. این به شما امکان می دهد نقاط پایانی را در هر جایی قرار دهید، حتی در مناطقی که معمولا دسترسی به آنها دشوار است. با این حال، سوئیچ‌های دارای PoE گران‌تر هستند. همانطور که گزینه های خود را ارزیابی می کنید، در مورد دستگاه هایی که می خواهید به آن وصل شوید فکر کنید تا مشخص کنید که آیا PoE مورد نیاز است یا خیر.
4.سوئیچ های قابل انباشته در مقابل سوئیچ های مستقل
همانطور که کسب و کار شما (و شبکه شما) رشد می کند، احتمالاً نیاز به پشتیبانی بیشتر و بیشتر از دستگاه ها خواهید داشت که به معنای سرمایه گذاری روی سوئیچ های بیشتر است. همانطور که از نام آن پیداست، یک سوئیچ مستقل به عنوان یک موجودیت فردی با ظرفیت محدود مدیریت و پیکربندی می شود. در صورت وجود مشکل، عیب یابی نیز به سوییچ اختصاص دارد. در مقابل، سوئیچ های قابل انباشته می توانند برای افزایش ظرفیت و در دسترس بودن شبکه شما متصل شوند. به جای پیکربندی، مدیریت و عیب‌یابی هر سوئیچ، می‌توانید «stack» را به عنوان یک واحد در نظر بگیرید. این بدان معنی است که اگر هر بخشی از stack از کار بیفتد، stack در اطراف شکست قرار می گیرد، بنابراین شبکه شما به کار خود ادامه می دهد.
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *